Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü Fotoğraf Albümü

16 Ocak Pazar sabahı Ördekli Kültür Merkezi önünde Nokta Dağcılık sporcuları olarak Bursalı dağcılar ile buluşup Gürsu’ya doğru yola koyulduk. Bu sefer diğer faaliyetlerden çok farklı bir etkinlik bizleri bekliyordu. 107. Yılında Sarıkamış Destanına adını veren 90.000 şehidimizi anmak ve Sarıkamış ruhunu yaşatmak için Gürsü Kaymakamlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Destekleri ile Gürsu Belediyesi tarafından Gürsu Adrenalin Park’ta gerçekleştirilecek anma yürüyüşüne davet edilmiştik. Soğuk bir kış sabahında kar taneleri ince ince atıştırırken Ericek Mahallesine vardık. Meydanda bizi hazır bekleyen sıcacık çay, çorba ve simit içlerimizi ısıtırken biraz sonra yapılacak yürüyüşün ruhaniyeti yavaş yavaş etrafımızı kuşatıyordu. Gürsu sakinleri, öğrenciler, izciler, bürokrat, STK temsilcileri ve görevliler bu soğuk Pazar sabahında meydanı çoktan doldurmaya başlamıştı.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Gürsu Kaymakamı Nazif Yavuz, Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürü Hüseyin Uysal, Gürsu Gençlik Spor İlçe Müdürü Halim Tuyluoğlu ve Gürsu protokolünün de katılması ile anma törenine geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından  Kur’an-ı Kerim tilaveti ve şehitlerimizin ruhaniyetine dualar ile başlayan tören Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, Gürsu Kaymakamı Nazif Yavuz ve Bursa milletvekili Hakan Çavuşoğlu’nun  bütün katılımcıların duygularına tercüman olan konuşmaları ile sürdü.  107’nci yılında Sarıkamış şehitlerini anarken soğuk ama mübarek vatan toprağına sarılıp kefen olarak bembeyaz karlara bürünen, kanları ve canlarıyla eşsiz bir destan yazan şanlı Mehmetçiğin ruhaniyetini bir kez daha iliklerimize kadar hissettik.

Sonrasında zaman zaman atıştıran kar altında Ericek’in muhteşem doğasında, çocuk, büyük, sporcu, genç, yaşlı hep bir yürek olup beyaza yazılmış Sarıkamış Destanı’nın kahramanlarını anmak için yürüyüşe geçtiler.

Dağlar, ağaçlar, tarlalar kar altında bir masal diyarını andırıyordu. Uzaktan görünen göletin üzerinde aynalanan görüntüler ruhlarımızın, duygularımızın titreyen yansımalarını temsil ediyordu adeta. Tertemiz havayı içimize çekerken bu cennet vatan için canlarını veren tüm şehitler ve kahramanlar için şükran duygularıyla dolup taşıyorduk.  

Gölet’e varıldığında yürüyüşçüleri ve bizleri sıcak çay ve yiyecek ikramı yanında kahramanlık türküleri bekliyordu. Kurulmuş otağın içinde Erzurum, Muş, Çanakkale, Sarıkamış türkülerini dinlerken ruhlarımız iyice coştu.

Kısa bir dinlenmenin ardından kar altında bir huzur diyarı Ericek doğasında yürüyüşlere devam edildi. Göl kenarında hissedilen dinginlik, kayalığın zirvesinden seyrine doyum olmayan muhteşem manzara hafızalara kazındı.

Akşamüzeri dönüşe geçilirken bir taraftan gönüllerde coşku ve şükran, diğer taraftan böylesi güzel doğaya bir adım yakında yaşamanın sonsuz şükrü ile doluyduk.

Bu anlamlı bir etkinliğin parçası olmaktan mutlu, gelecek faaliyetler için heyecanlı olarak günü tamamladık.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir