TEMEL DOĞA YASASI

1-Hareket yasası. Bütün varlıklar hareketle ayakta durur. Hareket bilinçten öncedir. Bebek doğar doğmaz hareket eder. Beyin dursa da kalp çalıştıkça hayat devam eder. Hareket etmeyen organlar küçülür (atrofi). Akan su kir tutmaz. Hareketsiz kalırsanız durgun sular gibi çürür kokuşursunuz. Kalkın, silkinin, gezin, yürüyün. Ne demiş atalar: dolaşan tilki yatan aslandan yeğdir.
2-Zorluk yasası. Zor bütün zihni, bedeni ve ahlaki gelişmelerin formudur. Ağırlık kaldırarak kaslar, zor problemleri çözmeye çalışarak akıl ve zihin gelişir. Hayatın güçlükleri insan karakterini sağlamlaştırır. El bebek gül bebek büyüyen, elini sıcaktan soğuğa koymayan; açlık, yoksulluk, hastalık, yorgunluk, sıcak ve soğuk bilmeyen insanların insanlığı eksiktir.
3-Tedriç yasası. İnsan her şeye azar azar alışır. Ağırlık kaldırıyorsanız azar azar artıracaksınız. Yürüyüş yapıyor veya koşuyorsanız her gün biraz artıracaksınız. Hızlı ve ani değişiklikler insanın hem bedenini hem aklını bozar. Yoksullara büyük ikramiye hayır getirmez.. Aniden şöhrete kavuştuğu için çıldıran, aniden güç ve kudrete kavuştuğu için hayatı alt üst olan insanlar vardır.
4-Devam yasası. İnsanlar devam etmenin önemini anlamıyor. Devam etmek suretiyle az bir çalışma bile harikalar yaratabilir. İngilizcenin en büyük sözlüğünü yazan zat bunu sadece günde yirmi dakika çalışarak başarmıştır. Devam edin dağları devirirsiniz. Her gün yarım saat kitap okuyan biri sonunda muazzam bir kültüre sahip olacaktır. Her gün yarım saat çalışarak yabancı bir dili mükemmelen öğrenirsiniz.

Cuma Özusan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir