Afetler ve Amatör Telsiz…

Sevgili dostlar, yeni bir yazı ile karşınızdayım.

Malum kısa süre önce unuttuğumuz bir gerçeği yeniden hatırladık. Neyi hatırladık , depremi…

Nerede hatırladık ,  o büyük felaketin beklendiği İstanbul’da….

Silkelendik, hissettik , telaşlandık….

Elbetteki bu, engel olabileceğimiz bir durum değil ancak olası bir deprem öncesinde ve sonrasında yapabileceklerimiz var.

Öncesi ; binalarımızı güçlü yapmak, güçlendirmek, bu konuya gereken hassasiyeti göstermek.. Ciddiye almak…. Bu konuda çok şey söylemeyeceğim. Zira söyleyenler söylüyor ve maalesef askıda havada kalıyor o sözler….

Ben özellikle sonrası için birşeyler söyleyeceğim.. 

Amatör telsiz, kullanım amacı ‘nasılsın iyimisin’ demek değildir. 

Binalarımızı daha kaliteli,yeterli ve sağlam malzemelerden yapmak,depremde olası can ve mal kayıplarını daha aza indirgeyecektir.

Zaman zaman düzenlediğimiz Amatör telsizcilik eğitimlerinde katılımcıların ,telsizin önemini küçümser gözlerle bakışınını görebiliyordum.

İşte en son İstanbul depreminde gsm hatları kilitlenince, iletişim kopunca herkesler anladı bizim tam olarak ne demek istediğimizi…

Telsiz iletişimi, afetlerde iletişimi kaybetmemenin tek yoludur.. İstanbul depremi olduğunda, biz amatör telsizci arkadaşlarla, ‘Sivas’ta olmamıza rağmen’, İstanbul ile ilgili bilgilere hızlı bir şekilde ulaşmaya başladık.. Cep telefonları kilitlendi ama amatör telsizci arkadaşlar kendi aralarında iletişimde idi.. O kesilmedi…

Hiç istemediğimiz bir olaydır bir binanın depremde yıkılması ve altında kalmış olmak. Şöyle düşünün bir deprem oldu bina yıkıldı ve altında kaldık ancak yaşıyoruz. Beton blokların altından dışarıya ‘ben yaşıyorum sağım kurtarın…’ diyebilmemizi sağlayacak telsizden başka ne olabilir ?… Öylesi bir ortamda o beton kütlelerinin altında telefonlar asla çalışmaz ama telsizler çalışır..

İşte bu nedenle, amatörlüğü önemsiyoruz. O yüzden amatör telsizci olması konusunda herkese bilgi verip destek olmaya çalışıyoruz…

Amatör telsizci olmak bir lüks değil, ‘herkesin bilmesi gereken bilgiler yumağına sahip olmak’ diye düşünüyorum…

Afetleri istemiyoruz ama olursa da Amatör telsizci olarak ‘iletişimde biz buradayız’ diyebilmeliyiz. 

Dağcılık ve telsiz kullanımı da ayrılmaz ikili…

Herkese selamlar

Sedat ÖZKAN – TA7OZS

07-10-2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir